Odżywki białkowe – dla kogo i czy warto?

W prasie i mediach specjalistycznych, związanych z tematyką kulturystyki i fitness dość często spotykamy się z bardzo różnorodnymi informacjami na temat odżywek białkowych. Mitów, zarówno zalet jak i wad, dotyczących tego typu specyfików narosło przez lata bardzo wiele. Podsumujmy zatem kilka podstawowy informacji na temat tzw. protein.
Białko pełni bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie – tworzy mięśnie, transportuje substancje i dostarcza energię. Tak, jak tłuszcz gromadzony jest w tkankach, w przypadku białka jest ono spalane „na bieżąco”, dlatego tak ważna jest stała suplementacja białkowo, kiedy chcemy zyskać na masie lub osiągnąć przyrost suchej masy mięśniowej.
Odpowiednia porcja białka dla dorosłej kobiety, zalecana przed dietetyków oscyluje w granicach 45 g, natomiast dla mężczyzny – 55 g. Ciężko osiągnąć taką ilość w naturalnej diecie. Jest to oczywiście możliwe, ale wymaga sporego wysiłku w komponowaniu jadłospisu.
Odpowiednim wsparciem w takiej sytuacji są odżywki białkowe. W szerokiej gamie preparatów każdy znajdzie coś dla siebie. Klasyfikowane na około treningowe, służące redukcji tłuszczu lub przyroście masy mięśniowej, pozwalają wybrać najbardziej odpowiedni produkt.

Previous post Po wysiłku najlepiej wypić koktajl białkowy
Next post Jak przyrządzić koktajle białkowe?